Správný výběr spacího pytle

          CO ZVÁŽIT PŘED VÝBĚREM SPACÁKU 

  1. V Jakém ročním období, budete spacák používat?(Pouze v létě, na podzim nebo v zimě)
  2. Kde budete používat spacák a do jakých teplot?(pod širák do stanu nebo do chatek?)
  3. Jak je pro Vás důležitá nízká hmotnost a malý objem po sbalení?
  4. Kolik chcete do spacáku investovat?

            VÝBĚR SPACÁKU PODLE ROČNÍHO OBDOBÍ.

            LETNÍ, TŘÍSEZÓNNÍ, ZIMNÍ. 

            LETNÍ SPACÁK:

         Vyznačuje se nižší hmotností a objemem pro sbalení. Hmotnost se pohybuje podle druhu náplně od 0,5 do 1,2kg. Pokud jedete na kolo či turistiku, je velmi důležitý malý objem spacáku a hmotnost. Některé spacáky se vyrábějí i dekové, které využijete na spaní v chatkách, nebo vyhřátých místnostech. Spacák rozložíte jako deku. Jsou vhodné tedy pro teploty +10 °C.       

TŘÍSEZÓNNÍ SPACÁK:

Tento spacák je velmi oblíbený můžete ho využít přes léto, jaro i podzim. V nabídce najdete široký sortiment tvarů náplní a typů spacáků. Třísezónní spacáky se pohybují pro teplotní rozmezí od od -5 °C do +25 °C. Hmotnost spacáku se pohybuje zhruba od 0,8kg-do 2kg. 

ZIMNÍ SPACÁK:

Zimní spacák, někdy taky expediční spacák do extrémních podmínek. (např. při horolezectví nocování v zimním období a extrémních podmínkách) Pro zimní spací pytle je nejlepší náplň peří, díky vynikajícím izolačním vlastnostem, ale hlavně při teplotách hluboko pod nulou ( v suchých mrazech v -20 °C nebo -30 °C) Pro zimní spacák se používá více náplně, proto je spacák těžší a to od 1,5kg ale více se zimní spacák pohybuje od 2kg.Tím bývají zimní spacáky objemnější. Teplota určení je pod -10° C. Důležité je aby měl spacák dostatečně prodyšný membránový svršek.

VYBÍRÁME SPACÁK PODLE TEPLOTY

Teplotní limity vám mohou moci při základní orientaci a výběru spacáku. Ale pozor! U každého z nás se liší. Každý z nás totiž vnímá chlad a teplo jinak. Dalšími faktory je věk, kondice, metabolismus, pocení, míra únavy. Vyplývá z toho tedy, že teplotní limity na štítcích jsou pouze orientační, výsledná teplota uvnitř spacího pytle z větší míry závisí na vnějších podmínkách a osobě, která jej používá. Obecně platí, že muži by se měli orientovat podle limitní teploty, ženy podle komfortní teploty.

MAXIMUM- je to horní hranice teplotního komfortu kdy se za tím nepotíte. Velmi důležitý údaj pro výběr spacáku.

COMFORT – jedná se o spodní hranici teplotního komfortu , při které když v spacák ležíte s nataženýma nohama vám není zima. Jedná se o nejdůležitější údaj ze všech uváděných.

LIMIT- Limitní teplota, při níž ležíte v poloze se skrčenýma nohama, a stále vám není zima.

EXTREME – jedná se o hodnotu, která udává teplotu, při níž vám bude zima  ale spacák vás ochrání před umrznutím.

 VELIKOST SPACÍHO PYTLE

Další, velmi důležitý parametr pro spací pytel. DÉLKA A ŠÍŘKA. Všeobecně platí, že velký spacák tělo nezahřeje a malý neposkytne dostatečný komfort. Proto si vyberte spacák, aby nikde nesvíral. Při otočení by jste se měli otáčet se spacím pytlem. Délka spacího pytle by měla být o 15-20cm vyšší než je celková délka postavy. Proto si vždy vybírejte spacák s údaji v cm. Ne orientačními S, M, L, XL. Standartní šířka mumiového spacího pytle je v oblasti ramen 80cm a nohou 50cm. Pro silnější postavy jsou širší modely o 10-20cm.

 HMOTNOST SPACÁKU

Hmotnost spacáku rozhodují výše uvedená kritéria.

LETÍ SPACÁK 0,5—1,2kg

TŘÍSEZÓNNÍ SPACÁK 0,8-2kg

ZIMNÍ SPACÁK 1,5kg-2,5kg.

 KOLIK ZA SPACÍ PYTEL UTRATIT

U spacáku je velmi důležité, dívat se především na značku spacáku a vyšší cenu. Tím budete mít jistotu, že koupíte kvalitní spacák, který bude splňovat vaše požadavky. Mezi kvalitní značky spacáků patří, PRIMA, HUSKY, HANNAH, COLEMAN.

Pokud chcete za spacák utratit 1000kč,

Za tuto cenu dostanete většinou spacák dětský, dekový nebo mumiový s levnou syntetickou výplní. Tento druh spacáku je vhodný na chaty a tábory. Nebo na letní spaní

Pokud chcete za spacák utratit 2000kč,

V této cenové kategorii budou již kvalitnější spacáky opět se jedná  o spacáky dekové, mumiové ze syntetickou výplní určené na letní období.

 Cenové rozpětí spacáku od 2000kč až do 5000kč.

V této kategorii se již nachází spacáky letní, třísezónní i zimní spacáky. Jde o spacáky i do -20°C . Použitý materiál je syntetika ale i peří. 

Cenová kategorie spacáku nad 5000kč

Tady jsou již TOP spacáky nejlepší kvality třísezónní, zimní, ale i letní spacáky. Tyto spacáky, jsou určeny pro ty, kteří milují extrémní podmínky na přespání, a potřebují skutečně kvalitní spacáky. Pro ty nejnáročnější, se ceny spacáku mohou pohybovat až k 30.000kč.